Destek İçin : destek@odakgis.com.tr Telefon : +90 312 442 43 16

Uydu ve Ortofoto Görüntü İşleme Hizmetleri

OdakGIS uydu görüntülerinin işlenmesinde müşterilerine aşağıdaki hizmetleri vermektedir.

Görüntü Format Dönüşümü

Sayısal ortamda servis edilen uydu ve hava fotoğrafları çeşitli sensör tiplerinden elde edilmiş ve farklı formatlarda olabilmektedir Bu görüntüleri projelerinizi gerçekleştirirken kullandığınız GIS ve/veya CAD yazılımları ile bu verileri verimli olarak değerlendiremeyebilirsiniz ve hatta açamayabilirsiniz.

OdakGIS bu verileri doğal (native) formatlarından sizin çalışabileceğiniz uygun formata işin gereksinimlerine bağlı olarak dönüştürür.

Pansharpening (Pankeskinleştirme)

Yüksek Çözünürlüklü Pan Uydu Görüntüsü Yüksek Çözünürlüklü Pan Uydu Görüntüsü

Şekil 1 Yüksek Çözünürlüklü Pan Uydu Görüntüsü

Düşük Çözünürlüklü Multispektral Uydu Görüntüsü Düşük Çözünürlüklü Multispektral Uydu Görüntüsü

Şekil 2 Düşük Çözünürlüklü Multispektral Uydu Görüntüsü

Farklı uydu ve sensör tiplerinden elde edilen uydu görüntülerinde bulunan Düşük çözünürlüğe sahip renkli bantların (Multispektral), Yüksek çözünürlüklü Pan bandı (Siyah-Beyaz) kullanılarak çözünürlüğünün arttırılmasını sağlayan veri bütünleştirme (fusion) yöntemine ait hizmet işi bilimsel metodlara uygun olarak OdakGIS tarafından verilmektedir.

Pansharpening Görüntüsü Pansharpening Görüntüsü

Şekil 3 Pansharpening Görüntüsü

Sıkıştırma

Yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri ve hava fotoğraflarının veri boyutları GB’lar mertebesine ulaşmaktadır ve/veya görüntüler mozaiklendiğinde veri boyutu bir çok yazılım tarafından kolayca açılamayacak büyüklüğe ulaşmaktadır. Görüntü sıkıştırma işlemi bu nedenle kullanıcının çalışmalarına çok büyük kolaylıklar getiren bir uygulamadır. OdakGIS, yüksek çözünürlük ve boyuttaki verileri talep üzerine masaüstü ortamda kullanılmak üzere sıkıştırılmış olarak veya Web ortamında harita servisleri olarak servis edebilmektedir.

Ortorektifikasyon / rektifikasyon

Uydu görüntülerinin geometrik bozulmaları birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Geometrik düzeltmenin hassasiyeti sayısal yükseklik verisine ve yer kontrol noktalarına (GCP’ler) bağlıdır. Uydu görüntülerinin mekansal doğruluğunun arttırılması amacıyla topoğrafik verilerle birlikte işlenerek bu görüntülerin geometrik düzeltmeleri OdakGIS tarafından doğru ve hızlı bir biçimde sistematik ve şartnamelere uygun olarak yapılmaktadır.

Geometrik Düzeltmeleri Tamamlanmış Ortorektifiye Sonuç Ürünü

Şekil 4 Geometrik Düzeltmeleri Tamamlanmış Ortorektifiye Sonuç Ürünü

Geometrik Düzeltmeleri Tamamlanmış Ortorektifiye Sonuç Ürünü

Stereo Uydu Görüntülerinden SYM (Sayısal Yükseklik Modeli) Üretimi

Stereo (üç boyutlu) görüntü ve buna bağlı metaveri elde edebilme yeteneğine sahip çeşitli uydu ve sensörlerden elde edilen uydu görüntülerinden OdakGIS tarafından sayısal yükseklik modelleri üretilmektedir.

Mozaikleme

Ortorektifikasyonu yapılmış birden fazla sayısal uydu görüntüsü veya hava fotoğrafı birbiriyle uyumlu olmak suretiyle renk ve doygunluk dengelemesi coğrafi ve mekansal detaylara ait geçişleri (yol, bina vb.) dikkate alınarak mozaik halinde birleştirilmesi işlemi hizmeti tarafımızdan verilmektedir.

Görüntü İşleme Kalitemiz

Yüksek çözünürlüklü Ortofoto görüntü (1:5000 ölçekli) ile Ortorektifikasyon çalışmalarıyla konum doğruluğu hassasiyeti arttırılmış SPOT uydu görüntüsünün karşılaştırılması. Video akışında üste gelen görüntü SPOT görüntüsüdür.

Görüntü İşleme Kalitemiz