Stockholm | Clean Multi-Purpose WordPress Theme
19843
home,page,page-id-19843,page-template,page-template-full_width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.6,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.3,vc_responsive

Nitrat Hassas Bölgeler (NHB) ile ilgili yapılan çalışmalar American Scientific Research Journal for Engineering, Technology, and Sciences dergisinde makale olarak yayınlanmıştır.

Eylül 2017

Türkiye’in nitrat izleme ağı kaynaklı 7,167 yer altı suyu örneği ve 11,229 yüzey suyu örneği üzerinde istatistiksel analiz yapılmıştır. Bulgular, ülkenin 81 ilinde nitratların belirgin olarak uzaysal ve zamansal olarak değiştiğini göstermektedir. Genel olarak, yüzey ve yeraltı suyu izleme verileri, nitrat konsantrasyonunun Bağımsız AB Üyesi Devletlerin karşılık gelen değerlerine kıyasla nispeten düşüktür. Nitrat Direktifinin (91/676 / EEC) uygulanması için nitrat kirliliği riski arttığını belirten Nitrat Hassas Bölgeler (NHB) ve Potansiyel NHB'ler belirlendi. Dijital tematik haritalar, Türkiye'nin 25 nehir havzasındaki nitrat konsantrasyonlarının mekânsal dağılımını gösteren Nitrat Bilgi Sistemi web platformu aracılığıyla derlenmiş ve hazırlanmıştır.


Konu ile ilgili yapılan çalışmalar American Scientific Research Journal for Engineering, Technology, and Sciences dergisinde makale olarak yayınlanmıştır.