Stockholm | Clean Multi-Purpose WordPress Theme
19843
home,page,page-id-19843,page-template,page-template-full_width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.6,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.3,vc_responsive

NİBİS-Nitrat Bilgi Sistemi Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

Ağustos 2017

Nitrat günümüzde genel olarak bazı yiyeceklerin korunması ve tarımsal gübrelemede kullanılmaktadır. Yüksek çözünürlük sebebi ile ağırlıklı olarak tarımsal gübrelemede etken madde olarak işlev görmektedir. Tarımda gübreleme işlemi her ne kadar ürün yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olsa da bilinçsiz kullanım durumunda insan sağlığı üzerinde olumsuz birçok etkisi bulunmaktadır.
Nitratın vücutta fazla birikmesi yetişkinler üzerinde “mide kanserine” yol açarken, içme sularında yüksek miktarda biriken nitrat bebekler üzerinde “mavi bebek sendromuna” yol açmaktadır. Yüzey suları ve içme sularında rastlanan yüksek miktardaki nitrat oranının, en çok azotlu kısmen de fosforlu gübrelerin dengesiz bir şekilde kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye’nin su ve toprak kaynaklarında neden olduğu kirliliğin kontrol edilmesi için Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde “Nitrat Direktifi” nin uygulanmasına karar vermiştir. Bu karar doğrultusunda nitrata hassas bölgelerin belirlenmesi, yüzey ve yeraltı suları izleme ağının oluşturulması, veri toplama ve izleme ağının geliştirilmesi, iyi tarım uygulamaları kodlarının uygulanması, raporlama sisteminin kurulması, nitrat direktifi için eylem planlarının hazırlanması gerekli görülmüştür. Bu gereklilik ile bahsi geçen verilerin izlenebilirliği ve ulaşılabilmesi için “geographic information systems (coğrafi bilgi sistemleri)” kullanılacaktır.

GIS ile yüzey ve yeraltı sularının harita üzerinde izlenebilirliği, nitrata hassas bölgelerin harita üzerinde görünürlüğü ve sınıflandırmasının yapılabilmesi, alınan eylem planlarının kontrol edilebilmesi, saha çalışmalarının hızlı olması ve konum bazlı anında veri girişi sağlanabilmesi kolay bir şekilde yapılacaktır. Bunun yanında OdakGIS tarafından sistemin hazırlanması için kullanılan açık kaynak kodları; sınırlara bağlı kalmadan ihtiyaca göre ürün üretebilme, yazılım anahtarı olmadan uygulamaları kullanabilme, ücretsiz lisanslama , ilerleyen zamanlarda versiyon zorunluluğu olmadan sisteme tam ve eksiksiz olarak hakim olmanızı sağlar.


Yukarıda bahsi geçen bütün ihtiyaçlar doğrultusunda, Nitrat Bilgi Sistemi kurulmuş olup, sistem numune alma istasyonlarından belirlenmesinden numunenin laboratuvar analizlerine kadar olan süreci, yüzey ve yeraltı su kütlelelerinin kirliliğin takip edilebilmesi, çiftçi anket ve eylem planlarının belirlenmesini ve kirlilik durum raporlamasını sağlayabilmektedir. Geliştirme aşamasında Yunanistan’dan gelen toprak ve su bilimi uzmanları Sayın Prof. Dr. Theodoros KARYOTIS, Sayın Doç. Dr. Andreas PANAGOPOULOS eşliğinde Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanlığı, Orman ve Su İşleri Başkanlığı, DSİ ve OdakGIS’in katılımı ile gerçekleşen toplantıda uygulanacak eylem planları ve metodoloji hakkında fikir alışverişi yapıldı.
Alınan kararlar doğrultusunda Türkiye’de bulunan yer altı ve yer üstü sularının tarımsal faaliyetler dolayısı ile kirlenmesini önlemek amacı ile gerekli kararlar alındı. Ekim ayı içerisinde Sayın Theodoros ve Sayın Andreas tekrar Türkiye’ye gelerek Nitrat Bilgi Sistemi hakkında T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanlarına gerekli eğitimleri OdakGIS ile beraber verecektir.
Aşağıdaki videodan T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Nitrat Kirliliği hakkında hazırladığı kamu spotunu izleyebilirsiniz.
Nitrat Kirliliği